اینترنت نیم بها چیست و چه تاثیری در برگزاری کلاس آنلاین دارد؟
تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۳۹۹
# اینترنت نیم بها # کلاس آنلاین # تعرفه ترجیحی # محاسبه اینترنت نیم بها

اینترنت نیم بها کلاس آنلاین

این امکان در سال های اخیر توسط وزارت ارتباطات برای کاربران شبکه های داخلی کشور فراهم شده است. سازمان مخابرات از حدود سال ۹۴ اعلام کرد که سایت هایی که میزبانی آنها در داخل کشور انجام می شود می توانند از تعرفه اینترنت نیم بها که به تعرفه ترجیجی نیز معروف است استفاده کنند. 

اینترنت نیم بها چیست و چگونه کار میکند؟

زمانی که یک کاربر آدرس سایتی را در مرورگر وارد میکند، این اطلاعات توسط ISP ها مسیریابی شده و به سرور مورد نظر منتقل می شوند و درخواست ها بعد از پاسخگویی به کاربر مورد نظر بر میگردد. در این حالت تعرفه اینترنت به صورت عادی محاسبه می شود. اما در صورتی که سرور خدمات دهنده در داخل کشور باشد مدیران سایت ها می توانند درخواست خود را برای تغییر بهای مصرفی اینترنت کاربران خود به وزارت مخابرات ارائه کنند. در این صورت اگر شرایط لازم را داشته باشند وزارت مخابرات تعرفه استفاده از وبسایت و خدمات آنلاین آن ها را برابر یک دوم هزینه اینترنت عادی که به تعرفه اینترنت بین الملل معروف است قرار میدهد.

روش محاسبه اینترنت نیم بها به چه صورت است؟

هزینه اینترنت نیم بها به این صورت محاسبه می شود که اگر برای مثال شما ۱۰۰ گیگ اینترنت  از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت خریداری کرده باشید، در صورتی که از سایت‌هایی استفاده کنید که خدمات آنها به صورت تعرفه نیم بها ارائه می شود، شما می توانید تا ۲۰۰ گیگ از سرویس های آنها استفاده کنید. برای مثال کلاس های آنلاین سایت شرکت ریسمان تجارت ایرانیان به صورت نیم بها و با تعرفه ترجیحی خدمت رسانی می شوند. بنابر این شما اگر ۱۰۰ گیگ اینترنت خریداری کرده باشید در صورتی که در داخل ایران باشید می توانید تا ۲۰۰ گیگ از کلاس ها و جلسات آنلاینی که بر روی سرورهای شرکت ریسمان پشتیبانی می شوند استفاده کنید. در نظر داشته باشید که IP شما حتما باید داخلی باشد. به عبارت دیگر سعی کنید در زمان استفاهد از خدمات اینترنت نیم بها از پراکسی و تغییر دهنده های IP نظیر V-P-Nها و فیلتر شکنها استفاده نکنید.

شما می توانید لیست سایت های داخلی که خدمات خود را با اینترنت نیم بها ارائه میدهند در این لینک ببینید. 

چرا جلسات آنلاین و کلاس های مجازی بهتر است بر روی اینترنت نیم بها اجرا شوند؟

سرویس هایی نظیر کلاس های آنلاین و یا کلیه سرویس هایی که در آنها ارتباطات کاربران بر اساس داده های چند رسانه ای multimedia است، حجم داده مصرفی بالایی را استفاده می کنند. از طرفی استفاده از ویدیو در مکالمات تا چندین برابر این میزان را افزایش می دهد. برای مثال فرض کنید شما از حجم مصرفی ۱۰۲۴ کیلو بیت در ثانیه برای ارتباط تصویری استفاده میکنید. بنابر این شما در عرض ۱ دقیقه میزان ۷۶۸۰ کیلو بایت را استفاده می کنید یا حدود ۷.۵ مگابایت!!! تازه این میزان برای ارتباطات با کیفیت HD بسیار بیشتر خواهد بود. بنابر این عجیب نیست که در بسیاری از پیام رسان ها گزینه مصرف بهینه پهنای باند در مکالمات تصویری و صوتی را می بینید.

حال فرض کنید شما در یک کلاس ۲ ساعته شرکت کرده اید. بنابر این شما در طول این کلاس حجمی معادل ۹۲۱۶۰۰ کیلوبایت یا ۹۲۱.۵ مگابایت را مصرف کرده اید. اگر به طور متوسط هزینه اینترنت خط همراه را به ازای هر گیگ ۳ هزار تومان تصور کنیم بنابر این شما برای این کلاس حدود ۲۷۰۰ تومان مصرف کرده اید. حال اگر فرض کنیم شما تنها ۲ کلاس ۲ ساعته روزانه و در ۵ روز هفته داشته باشید بنابر این هزینه اینترنت شما تنها برای شرکت در این کلاس ها ۱۰۸۰۰۰ تومان در ماه خواهد شد. حال اگر فرض کنید شما از اینترنت نیم بها استفاده کنید هزینه شما حدود ۵۰ هزارتومان  ماهانه کاهش پیدا میکند. 

بنابر این در طول زمان میزان استفاده شما از خدمات داخلی و البته اینترنت نیم بها !!، می تواند باعث صرفه جویی مالی زیادی برای شما شود.